Gemeentehuis vanaf de ingang

Hoe ervaren inwoners de ondersteuning van Wmo en Jeugd in Borne?

16 juli 2025
Nieuws

Gemeente Borne onderzoekt elk jaar hoe inwoners die hulp ontvangen op basis van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) en de Jeugdwet.

Dit jaar is het onderzoek voor het eerst gedaan met een continu-meting. Inwoners die hulp krijgen, ontvangen dan op verschillende momenten een vragenlijst. Zo krijgen wij beter inzicht in hoe zij het contact met de gemeente en de hulp ervaren. 

Een belangrijk onderdeel van het onderzoek is de toegang tot ondersteuning. Daarmee bedoelen we het eerste contact dat inwoners hebben met de gemeente wanneer zij hulp nodig hebben. Denk bijvoorbeeld aan een gesprek met een Wmo-consulent of met een medewerker van het Sociaal Hus. Ook wordt er gevraagd naar de ervaringen met de hulp die daarna is gestart. 

Ook dit jaar zijn we tevreden over de resultaten van het onderzoek. Hieronder leest u de belangrijkste punten. 

Ervaringen met de Wmo

Het aantal inwoners dat heeft gereageerd op het Wmo-onderzoek is hoog. Daardoor zijn de resultaten betrouwbaar. Inwoners geven gemiddeld een 7,9 voor de toegang tot ondersteuning. Ze zijn vooral tevreden over het gesprek dat zij hebben gevoerd met de consulent of medewerker van het Sociaal Hus. Inwoners geven aan dat zij zich gehoord en begrepen voelen. Ook het contact met de Wmo-consulent wordt positief beoordeeld: 97% van de deelnemers vindt dat er voldoende tijd voor hen werd genomen.

Niet alle inwoners zijn tevreden over hoe snel zij zijn geholpen. Dit blijkt vooral te komen doordat het proces van het aanvragen of besluiten niet voor iedereen duidelijk is. Door hierover vooraf en tijdens het proces duidelijk te communiceren kan een deel van deze ontevredenheid worden voorkomen.

Over de ondersteuning zelf zijn de meeste inwoners positief. Veel mensen geven aan dat de hulp wordt geleverd zoals is afgesproken. Wel zijn er inwoners die aangeven dat de communicatie met de aanbieder niet altijd goed verloopt wanneer iemand ziek is of op vakantie gaat. De gemeente bespreekt deze punten met de aanbieders.

Ervaringen met jeugdwet 

Het aantal inwoners dat heeft gereageerd op het jeugdhulponderzoek is beperkt. Er hebben minder inwoners gereageerd dan bij Wmo, maar het aantal reacties is nog steeds voldoende om een betrouwbaar beeld te geven. De uitkomsten geven daarmee inzicht, maar zeggen niet alles over hoe alle inwoners de jeugdhulp ervaren.

Inwoners geven gemiddeld een 7,1 voor het aanvraagproces en het eerste contact met de gemeente. Ze zijn vooral tevreden over het gesprek met de jeugdregisseur. Ook het gesprek bij het Sociaal Hus wordt als prettig ervaren. De meeste inwoners vinden dat zij snel genoeg zijn geholpen en zeggen dat de gemeente goed bereikbaar is, via de telefoon en e-mail. 

Inwoners zijn meestal tevreden over de hulp die zij of hun (kind(eren) ontvangen, zoals groepsbegeleiding, jeugdbegeleiding, een verblijf in een gezinshuis of hulp vanuit de jeugdinstelling. Inwoners geven aan dat de ondersteuning door de aanbieder geleverd wordt zoals afgesproken.

Een deel van de inwoners geeft ‘neutraal’ aan op de stelling of de hulp ervoor zorgt dat ze zich beter redden in het dagelijks leven. De gemeente bespreekt dit met de aanbieders, zodat zij  in de hulp meer aandacht kunnen geven aan het versterken van de zelfredzaamheid jongeren en gezinnen. 

Wat doen wij met de uitkomsten van het onderzoek? 

De uitkomsten van het onderzoek geven een goed beeld van hoe inwoners de hulp ervaren. Net als afgelopen jaren zijn we tevreden met de resultaten. 

De gemeente blijft letten op een snelle en duidelijk afhandeling van de aanvragen, binnen de wettelijke termijnen. We blijven werken aan duidelijke communicatie tijdens het hele proces. 

Doordat we nu met een continu-meting werken, zijn de uitkomsten sneller zichtbaar. Dit helpt ons om sneller afspraken te maken met de aanbieders en dingen te verbeteren. We gebruiken deze inzichten in gesprekken die wij voeren met de aanbieders. Ook blijven we steeds kijken hoe we de toegang en dienstverlening van de gemeente verder kunnen verbeteren.